Site Overlay

O Parafii

Początki duszpasterstwa sięgają XIX wieku, kiedy to w latach 1882 – 1892 powstała w Bystrej Śląskiej murowana kaplica pw. Wniebowzięcia NMP. Fundatorem był znany w okolicy zarządca lasów Andrzej Schubert. Teren pod kaplicę ofiarował J. Gurtler. Kaplica należała do parafii św. Mikołaja w Bielsku.

Po II wojnie światowej od 1946 roku pracę duszpasterską rozpoczęli Księża Salwatorianie z pobliskiego Bielska. Pierwszym był ks. Ignacy Szołtysek, który od 1952 r. został rektorem kaplicy w Bystrej Śląskiej. W tym czasie do kaplicy została dobudowana część drewniana, która stanowiła przedłużenie kaplicy. Bystra Śląska staje się filią parafii w Mikuszowicach Śląskich. Ta sytuacja trwa do roku 1981, kiedy to 27 stycznia 1981 r. Kuria Biskupa w Katowicach, przez ks. Biskupa Herberta Bednorza utworzyła nową parafię. Pierwszym proboszczem został ks. Henryk Matusik, ze wskazaniem na budowę nowego kościoła. Budowy podjął się następny proboszcz ks. Piotr Schora, wraz z parafianami, którzy w przeciągu pięciu lat wybudowali piękną nowoczesną i funkcjonalną świątynię, projektu parafianina inż. Jerzego Glenia. Konsekracji nowo wybudowanej świątyni dokonał Ks. Biskup Damian Zimoń dnia 16 września 1990 r. nadając tytuł Wniebowzięcia NMP, z odpustem zupełnym w uroczystość 15 sierpnia. Została również w późniejszym czasie wybudowana nowa dzwonnica z trzema dzwonami. Wzniesiono grotę Matki Bożej z Lourdes.

W 1992 roku zostaje utworzona przez Ojca Świętego Jana Pawła II nowa diecezja Bielsko – Żywiecka. Od tego czasu parafia należy do nowej diecezji.

W roku 2001 Zgromadzenie Salwatorianów obchodziło 100-lecie pobytu i działalności na ziemiach polskich. Z tej okazji została wyremontowana kaplica przez wiernych z ks. proboszczem Janem Karwathem według projektu parafian Państwa Komusińskich. Poświęcenia dokonał Ks. Biskup Ordynariusz Tadeusz Rakoczy 18 października 2001 r. nadając tytuł Kaplicy Miłosierdzia Bożego z odpustem zupełnym w II niedzielę Wielkanocną.

Ulice należące do parafii:

• w Bielsku Białej: Bystrzańska, Chabrowa, Gołębia, Górnicza, Kurkowa, Modra, Ochota, Orla, Osiedlowa, Przedwiośnie, Szpaków
  • w Bystrej: Beskidzka, Cicha, Cmentarna, Cymsa, Długa, Działkowa, Fałata, Górska, Jagodowa, Jałowcowa, Jarzębinowa, Konwaliowa, Krótka, Kwiatowa, Lawendowa, Leszczynowa, Leśna, Letniskowa, Malinowa, Myśliwska, Niecała, Ochota, Orna, Osiedlowa, Partyzantów, Piękna, Pod Grape, Pod Piekłem, Potok, Prosta, Różana, Sikorek, Słoneczna, Spokojna, Stroma, Szczęśliwa, Szczyrkowska, Szczytna, Uzdrowiskowa, Willowa, Wiśniowa, Zdrojowa, Zielna, Zielona